Като първозван между апостолите и брат на върховния от тях, моли се Андрее, на Повелителя на всичко да дарява мир на вселената и на душите ни велика милост“ (Тропар на празника).

 

Възлюбени в Господа братя и сестри,

На днешния ден св. Църква чества паметта на св. ап. Андрей Първозвани. Този свети апостол се нарича „първозвани“, понеже пръв от апостолите бил повикан да тръгне след Христа. От ранни години той жадувал за Божествената истина, и когато св. Йоан Кръстител се явил в Юдея, той станал един от неговите ученици. Андрей стоял на брега на река Йордан, когато св. Йоан Предтеча, посочвайки на народа минаващия Иисус, казал: „Ето Агнецът Божий“ (Йоан 1:36). Като чул тези думи Андрей тръгнал след Спасителя и прекарал с Него целия ден. След това отишъл да намери брат си Симон (Петър), съобщил му радостната вест: „Намерихме Месия“ (Йоан 1:41) и го довел при Христа. Двамата братя обаче продължили своя предишен живот и се занимавали с риболовство. По-късно Спасителят ги видял на брега на Галилейското море и им казал: „Вървете след Мене и Аз ще ви направя ловци на човеци“ (Мат.4:19). Оттогава те навсякъде вървели след Спасителя и били очевидци на Неговите чудеса, смърт и Възкресение.

След Възнесението Господне и слизането на Св. Дух, когато апостолите отишли по разни страни да проповядват Словото Божие, апостол Андрей се отправил към северните страни. През Гърция, Мала Азия и по нашите брегове на Черно море той стигнал до страната, обитавана от скитите. Тази страна е днешна Русия. Целият си живот апостолът посветил на проповед. С търпение понасял гонение от езичниците и навсякъде със слово, чудеса и примерен живот спечелвал нови последователи за Христа.

В Понтийския град Синоп, близо до Черно море, св. ап. Андрей проповядвал заедно със св. ап. и ев. Матей. Тук двамата Христови ученици претърпяли ужасно гонение от юдеите, които наклеветили апостолите пред властта. Те били затворени в тъмница, били гидо смърт и изхвърлили извън града. Но изцереният по чудесен начин св. Андрей се върнал в града, продължил своята проповед и обърнал мнозина към Христа.

Св. Андрей обиколил с проповед и други градове на Понт и Гърция, където изцерявал болни, прогонвал нечисти духове, убеждавал християните да имат любов помежду си и към всички хора. Също така св. апостол посетил Армения и Грузия. Проникнал в планините на Осетия и Абхазия, проповядвал в Севастия (днешна Сухуми), обходил бреговете на Черно море и посетил Херсон Таврически (днешен Кримски полуостров). Първият руски летописец Нестор разказва по предание, че св. апостол стигнал до р. Днепър, до мястото, където сега се намира Киев. Като се качил на един хълм, той забил кръст и казал на намиращите се с него ученици: „На това място ще възсияе Божията благодат, ще се издигнат църкви на Христа и истинската светлина ще излезе оттук по цялата страна“. Сега на същия този хълм стои църква на името на св. Андрей Първозвани.

Св. Андрей посетил и гр. Византион (по-късно Цариград) и там ръкоположил за пръв епископ Стахий, един от 70-те Христови ученици. Обхождайки градовете на Гърция, вече в преклонни години, той дошъл до гр. Патра. Много от жителите като чули евангелската проповед оставили идолите и се обърнали към истинския Бог. Управителят на града Егеат пламнал от гняв и започнал да принуждава повярвалите да принесат жертва на боговете. Св. Андрей смело се застъпвал за християните и изобличавал безумния градоначалник. Егеат настоял и Андрей да се поклони на езическите богове и да извърши жертвоприношение като го заплашил с кръстна смърт. Светият апостол останал непреклонен и жестокият управител заповядал да го хвърлят в тъмница. Християните като узнали за затварянето на своя любим учител, с плач обкръжили тъмницата и искали да го видят. Ап. Андрей направил кръст и по чудесен начин вратите се отворили пред християните. Те влезли и св. апостол се молил и беседвал заедно с тях. Той поискал хляб и вино и извършил тайнството Евхаристия, като причастил всички и направил ръкоположение. Ап. Андрей помолил християните да не пречат на неговото мъченичество. Той прекарал цяла нощ в молитва и беседа с тях, след това благословил всички, разпуснал ги и с кръстно знамение отново заключил тъмничните врати.

На другия ден Егеат започнал отново да убеждава Андрей да се отрече от Господа. След отказа му да се подчини, управителят отначало заповядал да го бият, а после го осъдил на кръстна смърт. За да продължи страданията му, наредил не да го приковат, а да го привържат към кръста. От него св. апостол продължил да поучава обкръжилите го християни и се стараел да ги успокои. Егеат се уплашил от вълнението на народа и се съгласил със желанието им да снемат Андрей от кръста. Преди обаче слугите да изпълнят неговата заповед светият апостол, както желаел, предал Богу своя дух и лицето му просияло в небесна светлина. Християните погребали светия мъченик. След няколко дни Егеат се самоубил.

При император Констанций в IV век мощите на свети Андрей били пренесени в Цариград, но когато кръстоносците го превзели, те ги преместили на 6 май 1208 г. в италианския град Амалта Там те почиват и досега. Честната глава на св. Андрей била в Рим. През 1964 г. тя била предадена от Римокатолическата църква на Цариградската патриаршия като дар в знак на възстановените добри отношения.

Братя и сестри,

Св. ап. Андрей се счита апостол на православните славяни, защото той ръкоположил първия епископ в Цариград апостол Стахий, а от Цариградската патриаршия са получили св. Кръщение и св. Миропомазване православните славяни – българи, сърби, руси и др. Нека святия живот на св. Андрей и другите св. апостоли винаги да изпълва нашите сърца с възхищение, като молим Бога да добием тяхната готовност и преданост в служение на св. Църква и се окажем достойни за Божието царство. 

Амин!

Апел за дарения

 
Обични в Господа братя и сестри,
 
Във връзка с належащ спешен ремонт на покрива на Софийския митрополитски катедрален храм „Св. Вмчца Неделя“ храмовото духовенство и църковното настоятелство се обръщат към всички с просба за подпомагане на ремонта с парични дарения според възможностите Ви - дарения при храмовото духовенство или на обявената дарителска сметка: BG77 UNCR 7000 1514 0239 60.
 
Нека Божието благословение и благодат да бъде над всички Вас!
 
Ставрофорен иконом Николай Георгиев,
Председател на църковното настоятелство на Софийски митрополитски катедрален храм „Света Вмчца Неделя“
 
София 29.11.2021