Понеделник, 31 Март 2014
/http://www.bg-patriarshia.bg/
На 22 март в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе Седмият работен семинар с учители по религия, организиран от Регионалния инспекторат по образованието – София-град и Богословския факултет.
Тази година съорганизатор е и новосформираният Център за катехизическо и религиозно обучение към БФ, чиято дейност бе представена от неговия директор, проф. Божидар Андонов.
Срещата бе открита от Ваня Станчева – ст. експерт в РИО – София-град, и проф. Божидар Андонов – заместник-декан на БФ.
Участниците в семинара бяха приветствани от името на Негово Светейшество Неофит – патриарх Български и митрополит Софийски, както и от името на деканското ръководство на БФ.
Гости на тазгодишната среща бяха доц. Жоржета Назърска и гл. ас. Светла Шапкалова от Университета по библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ), които представиха своята работа със студенти, изучаващи различни предмети, свързани с религията, както и изготвени от тях помагала по темите.
Акценти в презентацията на Ваня Станчева бяха конкретните теми за християнските празници, залегнали в одобрената от МОН учебна програма по религия за начален етап на основната образователна степен, както и най-често допусканите грешки от страна на учителите, а именно даване на повече информация за народните традиции и обичаи за сметка на християнския смисъл на празника, както и неразграничаването на легендите и народните предания от Свещеното и Църковното предание.
След кратка почивка своя опит по „Темите за християнските празници в обучението по религия“ споделиха учителите Руска Тошева – базов учител в 20 ОУ „Тодор Минков“ и в 41 ОУ „Св. Патриарх Евтимий“, Миленка Йоцова – учител в 78 СОУ „Христо Смирненски“ и ОДЗ № 25 в гр. Банкя, и Виолета Рогачева – базов учител в 4 ОУ „Джон Атанасов“.
В проведената след това дискусия се включиха присъстващите учители и студенти. Поставени бяха въпроси за мястото и ролята на свещениците в обучението по религия, за нуждата от повече нагледни материали и др. Направено бе предложение за организиране на повече такива форуми, на които да се споделя опита на учителите по религия от общообразователните училища, натрупан в продължение на повече от 15 години.
По-късно във връзка с некоректни отзиви в параправославни сайтове г-жа Ваня Станчева изясни, че Културно-просветния отдел на БПЦ-БП не е бил поканен за участие, тъй като семинарът е предназначен за обучение на служителите по вероучение, подведомствени на Министерството на образованието и науката. По същата причина не е бил поканен и съответно не е присъствал и координаторът на Стратегията на Св. Синод за катехизаторска и културно-просветна дейност за Софийска епархия, тъй като Стратегията засяга прицърковните дейности и не се включва в програмите на МОН.
Текст: Ваня Станчева
Снимки : Нина Комарова