Печат

На 17 септември - деня, когато Църквата чества св. София и нейните дъщери Вяра, Надежда и Любов - столицата тържествено отпразнува своя празник.
Празничният ден започна с тържествена св. Литургия, отслужена в старинния столичен храм „Света София”.
Храмът, който е една от най-старите базилики у нас и по света и е сред най-големите забележителности на София (заради архeологическите открития, които съдържат 18 века история, събрани на едно място), през последните години стана и предпочитано място за молитва. За това допринасят не само пастирските усилия на храмовото духовенство, но и обновеният вътрешен интериор и завършилите археологически разкопки под основното ниво на църквата.
От рано сутринта храмът бе изпълнен с богомолен народ, който очакваше идването на Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит. Негово Светейшество пристигна придружен от софийския викарен епископ - Браницки еп. Григорий, и бе посрещнат от голямо множество столично духовенство. Негово Светейшество влезе тържествено в древния столичен храм, благослови стотиците вярващи и даде начало на празничната богослужба.

Светата Литургия бе възглавена от Българския патриарх Неофит, а заедно с него съслужиха Техни Преосвещенства Браницки еп. Григорий, Тивериополски еп. Тихон и Маркианополски еп. Константин. В богослужбата взеха участие още ставр. ик. Ангел Ангелов - софийски протосингел и предстоятел на храма, ставр. ик. Мина Минчев - председател на митрополитската катедрала ”Св. Неделя” и член на Софийския епархийски съвет, десетки предстоятели на столични храмове и софийски свещенослужители и четирима дякони, ръководени от митрополитския протодякон Иван Петков.
Сред служащите духовници бяха и представителите на поместните православни църкви у нас: архимандрит Филип - представител на Руската патриаршия в София, и ставр. ик. Нелуц Опря - представител на Румънската патриаршия.
Стотици софиянци бяха изпълнили древния храм, сред които представители на Столична община и районни кметове, деканът на Богословския факултет към СУ доц. д-р Александър Омарчевски и зам.-деканът доц. д-р Павел Павлов, проф. д-р Божидар Андонов, представители на държавни и обществени сдружения, ученици и миряни.
В края на литургията Негово Светейшество се обърна с празнично слово към изпълнилите до краен предел древния храм и каза: "Днешният ден е празникът на столичния ни град. Този древен храм, в който отслужихме светата божествена Литургия, е свидетел за непреходността на Христовата истина. Храм, който в продължение на петнадесет века мълчаливо се въздига, приютил топлите искрени молитви на хиляди и хиляди християни, изплакали болката си, потърсили закрилата на Господа и изказали радостта и любовта си пред Божието лице. Храм, преживял превратностите на вековете и устоял, за да свидетелствува във времената за Божията сила. Храмът, дал името на нашия град – София, градът на Премъдростта, градът на Господа. Колцина ли от нас осъзнават, че живеем в Христовия град, че сме съграждани на Божия Син? Колцина ли са почувствали Неговата закрила и любов? Каква голяма отговорност е да си Христовият жител, който постоянно трябва да показва жертвена любов към ближния, да показва християнските си добродетели, носещи имената на светите мъченици Вяра, Надежда и Любов" - каза Негово Светейшество и пожела: "Нека по молитвите на светите лъчезарни мъченици бъдем будни и усилваме вярата си, да стоим непосрамени в надеждата Христова и отдаваме любовта си в този свят, за да бъдем достойни жители на града на Премъдростта. Амин."
Ставр. ик. Ангел Ангелов сърдечно благодари на Негово Светейшество и му отправи топли блапожелания за много и благословени години.
С гръмко многолетие, подето от цялата църква, завърши празничната литургия в старинния столичен храм, след което църковното изпълнение се отправи към площада пред храма, където щеше да бъде издигнато знамето на град София.
След като бе отслужена архиерейска св. Литургия в древния храм, софийското духовенство, водено от Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит, се отправи в литийно шествие към мястото, определено за празничния водосвет.
На площада пред храма вече ги очакваше голямо множество държавни и официални лица. Сред тях бяха председателят на Народното събрание Цецка Цачева, кметът на столицата Йорданка Фандъкова, министри, дипломати, депутати, общински съветници и служители, и др.
След като бе приет строят на почетния караул, съставен от представителни части на сухоземните войски, бе отслужен водосвет, предстояван от Негово Преосвещенство Браницки епископ Григорий, викарий на Софийския митрополит.
В края на чинопоследованието владиката се обърна към присъстващите с празнично слово, в което им преподаде призива на Негово Светейшество - да пазим нашия столичен град, окриляни от Божията Премъдрост, и с вярата, надеждата и любовта си да бъдем достойни нейни чеда.
С празнично слово към софиянци се обърна и кметът на столицата Йорданка Фандъкова. "Поздравявам ви с Деня на столицата и ви пожелавам здраве! И нека тези добродетели - вяра, надежда и любов - да ни водят както в празник, така и в ежедневието ни. Защото най-ценното богатство на нашия град това са хората" - каза столичният кмет.
Знамето на София след като бе поръсено със светена вода, бе издигнато с тържествена церемония под звуците на Националния химн.
Държавните лица поздравиха Негово Светейшество и получиха първосветителското му благословение и благопожелания.
Текст: Весела Игнатова
Снимки: Нина Комарова

a.JPG aa.JPG aaa.JPG

aaaa.JPG aaaaa.JPG aaaaaa.JPG

aaaaaaa.JPG aaaaaaaa.JPG aaaaaaaaa.JPG

aaaaaaaaaa.JPG b.JPG bb.JPG

bbb.JPG bbbb.JPG bbbbb.JPG

bbbbbb.JPG bbbbbbb.JPG bbbbbbbb.JPG

bbbbbbbbb.JPG bbbbbbbbbb.JPG c.JPG

cc.JPG ccc.JPG cccc.JPG

ccccc.JPG cccccc.JPG ccccccc.JPG

cccccccc.JPG ccccccccc.JPG cccccccccc.JPG

d.JPG dd.JPG ddd.JPG

dddd.JPG ddddd.JPG dddddd.JPG

ddddddd.JPG dddddddd.JPG