Печат

На втория ден от Христовата Пасха, 2 май, с благословението на Негово Светейшество Българския Патриарх и Софийски митрополит Неофит бе посрещната и въведена в манастира с литийно шествие иконата „Св. Богородица Всецарица“ - уголемено точно копие на оригинала, който се намира в манастира Ватопед, Света Гора.
Празникът в Църногорския манастир започна от рано сутринта с утринно богослужение и празнична св. Литургия, отслужени от игумена на манастира йеромонах Никанор в съслужение с о.Константин Стойчев, дякон Йосиф, манастирските братя и послушници. В Пасхалната богослужба молитвено участва и Негово Преосвещенство Деволският епископ Теодосий. След края на Литургията о.Константин отслужи водосвет за здраве и благословение на пристигналите за празника отблизо и далеч богомолци.

 

Иконата на Божията Майка, от тръгването си от храма „Св. Александър Невски“, бе съпровождана от йеромонах Пимен Зографски, игумен на Германския манастир „Св. Йоан Рилски“ и от йеромонах Теодосий, брат на Германския манастир. Посрещането на иконата стана на около километър от манастира, в близост до манастирското стопанство. Литийното шествие бе оглавено от Деволския епископ Теодосий, който в своите 82 години, вървейки благославяше и поздравяваше с пасхалния поздрав „Христос Воскресе!“ народа, който се бе стекъл по целия път да посрещне дългоочакваната светиня. След като литията обиколи старинния манастирски храм „Св.св. Козма и Дамян“, иконата на Божията Майка бе внесена в църквата, където ще остане за постоянно за поклонение. Иконата на Божията Майка „Всецарица“ е известна особено с многото чудеса и благодатна помощ на хора с онкоболни заболявания и пострадали от чародейства и магии. Не по-малко чудно е и появяването на иконата в Църногорския манастир „Св.св. Бесребреници Козма и Дамян“. Тази година, в седмицата преди големия християнски празник „Вход Господен в Йерусалим“, при йеромонах Никанор, на когото от началото на м. април т.г. Негово Светейшество Патриарх Неофит повери грижата за манастира, дошъл вярващ човек, желаещ да направи дарение. Отколешно желание на игумена о. Никанор и на манастирските братя било придобиването за манастира и за целокупния вярващ народ у нас на копие на ватопедската чудотворна икона „Св. Богородица Всецарица“ и затова предложили на човека да се включи към събираните дарения за иконата. Но вярващият пожелал сам да изплати цялата стойност на иконата – около 15000 лв. И с молитвеното застъпничество на Небесната Царица, за три дни монасите успели да откупят иконата от едно от най-известните ателиета за изработване на копия на православни икони, намиращо се в гр. Солун, да пренесат иконата до манастира Ватопед и там да я осветят и докоснат до оригиналната чудотворна икона „Св. Богородица Всецарица“, да се върнат в България с нея, като всичко случващо се е заснето документално. Със събраните преди това дарения, по благословение на игумена, за светинята ще бъде изработен специален проскинитарий, а даренията в касата към иконата по благословение и попечение на Негово Светейшество Българския Патриарх и Софийски митрополит Неофит – да се дават за лечение на онкоболни деца и страдащи хора. Всяка събота от 10 ч. ще бъде отслужван малък Богородичен Параклис с акатист на „Св. Богородица Всецарица“.
При внасянето на иконата в храма игуменът, йером. Никанор, се обърна към вярващите с кратко слово за силата на застъпничеството на Св. Богородица и за наложилия се през последните десетилетия скверен обичай иконите да се пипат с ръце уж за енергийно зареждане, едно суеверие, което е недопустимо за православните християни и не носи благодатна помощ, а точно обратното.
До късно в манастира вярващи изчакваха реда си да се поклонят на чудотворния образ на Нашата Небесна Покровителка и Застъпница.
Текст и снимки:Нина Комарова


01.jpg 02.jpg 03.jpg

04.jpg 05.jpg 06.jpg

07.jpg 08.jpg 09.jpg

10.jpg 11.jpg 12.JPG

13.jpg 14.jpg 15.jpg

16.jpg 17.jpg 18.jpg

19.JPG 20.jpg 21.jpg

22.jpg 23.jpg 24.jpg

25.jpg 26.jpg 27.jpg

28.jpg 29.jpg 30.jpg

31.jpg 32.jpg 33.jpg

34.jpg 35.jpg 36.jpg

37.jpg 38.jpg 39.jpg

40.jpg 41.jpg 42.jpg

43.jpg 44.jpg 45.jpg

46.jpg 47.jpg 48.jpg

49.jpg