Печат

На 11 май св. Църква празнува паметта на св. равноапостолни братя Кирил и Методий. По този повод на 10 май в посветения на тях столичен храм на ул. "Г. Вашингтон" № 47 беше отслужена празнична вечерня, възглавена от ставрофорен иконом Василий Сарян, началник отдел в Св. Синод на БПЦ. В съслужение с него бяха ставр. ик. Александър Георгиев – предстоятел на храма домакин, архимандрит Теофан Динев и храмовото духовенство.

В словото си след светата богослужба ставр. ик. Василий Сарян говори за езика, за народите, и по-конкретно за българския - „...Бог се погрижи за тоя народ. И когато беше готов, Той изпрати светите братя Кирил и Методий да дадат писменост, да дадат хубав език на тоя народ - език, на който да се хвали Господа, език скъп, език съкровен, който е толкова богат, че и до днес, не само ние, а много други народи го използват за да хвалят Господа...“ Негово Високоблагоговейнство припомни и причината да честваме паметта на св. равноапостолни братя Кирил и Методий на 11 май. Това е денят на освещаване и обновление на Обновление на Цариград (Константинопол) и на паметта на свещеномъченик Мокий. Цариградските българи използвали празника на тогавашния столичен град, за да честват и паметта на славянските просветители - за да има единомислие, мир, една вяра.
На 11 май с благословението и молитвеното участие на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит св. Литургия беше възглавена от Знеполския епископ Арсений - викарий на Пловдивския митрополит. В съслужение с него бяха представителят на Московската патриаршия у нас архимандрит Филип Василцев, представителят на Румънската патриаршия у нас ставр. ик. Нелуц Опря, архимандрит Теофан Динев, ставр. ик. Ангел Ангелов – протосингел на Софийска епархия, ставр, иконом Мина Минчев - председател на митрополитската катедрала "Св. Неделя", ставр. ик. Александър Георгиев, храмовото духовенство, предстоятели и свещеници от други столични храмове, митрополитският протодякон Иван Петков, дякони от Софийска и Пловдивска епархия.
На вечернята и на утренята песнопенията изпълняваха настоящи и бивши ученици от школата за източно пеене към храм „Св. св. Кирил и Методий“, водени от г-н Живко Желязков, а песнопенията на св. Литургия изпълняваше храмовият хор с диригент д-р Боряна Найденова.
В края на св. Литургия лично Негово Светейшество патриарх Неофит отличи с офикия „протойерей“ отец Методи Корчев, като му честити и именния ден и му пожела напредък и все така достойно служение на св. престол и на св. ни Църква. Ставр. ик. Александър Георгиев похвали своя събрат за достойното му дванадесетгодишно служение в храм „Св. св. Кирил и Методий“: „Аз, като предстоятел на храма, видях в него желание, увереност, духовна работа и духовна борба. Не само аз, но и всички енориаши от тази енория подкрепяме той да бъде отличен за тези 12 години успешно енорийско благодатно служение… На многая и благая лета!“
В словото си след св. Литургия Знеполски епископ Арсений се обърна към многолюдното богомолно множество с думи за корените ни и връзката ни с тях: „Празниците съществуват не само, за да помним миналото, но и за да имаме ясна представа накъде вървим в бъдещето като народ и като страна… Бях свидетел съвсем неотдавна как един огромен бор падна и дълго време дървосекачите не можеха да разберат каква е причината за това… Когато започнаха да го режат, се видя, че малко над земята стволът е изгнил и гнилостта е отделила дървото от корените му. И това могъщо дърво, връстник може би на Наполеон, рухнало, защото нямало връзка с корените си. Ето това свидетелства какво се случва със семейството, с човека, с народа и с държавата, когато се разруши коренната система. За да не рухнат и човекът, и личността, за да не се раздели семейството, за да се съхранят държавата и народът, е нужно не само да се любуваме на клоните, даващи плод и да събираме плодовете, но и да помним и да се грижим за корените, защото те удържат дървото… И днес празнуваме равноапостолните братя Кирил и Методий – тези, които са основателите на нашата коренна система. Ние добре знаем за техния равноапостолен подвиг – те проповядвали за Христа сред славянските народи, но за разлика от другите мисионери, които говорили на гръцки и латински език, светите братя счели за необходимо Словото Божие да се предава на разбираем език. Равноапостолните братя създали азбуката и не след дълго превели на славянски език най-важната книга – Светото Евангелие. Ето там е и нашият корен – ако ние не помним тези корени, ако значителна част от обществото ни никога няма да отвори Евангелието, няма и да се замисли върху това, което там е казано от самия Бог… И днес празнувайки светлата памет на равноапостолните братя, ние се обръщаме към бъдещето с надеждата, че никакви изпитания, никакви изкушения, никакви нови модни идеи, които ни натрапва съвременният стил на поведение, няма да бъдат способни да разрушат нашата национална коренна ценностна система. И посланието на Светата Църква днес е отправено към младежта: не пренебрегвайте вашите корени, запазете наследството на равноапостолните Кирил и Методий в сърцата си и знайте, че да изградите щастлив, мирен и благополучен живот, без минало, което живее в настоящето, е невъзможно. И човек е щастлив, когато живее със Бога. Амин!“
Първосветителят на родната ни Църква, Негово Светейшество патриарх Неофит, отново поздрави новия протойерей Методи Корчев и благодари за участието в св. богослужба на Негово Преосвещенство епископ Арсений и добави: „Да сме щастливи, че сме под покрива на този Божи дом и че имаме дръзновението да се наречем чеда Божии, заедно в благословението на светите братя Кирил и Методий, чрез които станахме притежатели на най-ценното достояние – Словото Божие.“
 
Текст Мартин Митов
Снимки Нина Комарова

В същия ден празничната св. Литурвгия в митрополитската катедрала "Св. Неделя" оглави тезоименния иконом Кирил Попов.
Снимки от храм "Св. Неделя" - Борис Попов

01JPG.jpg 02JPG.jpg 03JPG.jpg

04JPG.jpg 05JPG.jpg 06JPG.jpg

07JPG.jpg 08JPG.jpg 09.JPG

10JPG.jpg 11JPG.jpg 12JPG.jpg

13JPG.jpg 14JPG.jpg 15JPG.jpg

16JPG.jpg 17JPG.jpg 18JPG.jpg

19JPG.jpg 20JPG.jpg 21JPG.jpg

22JPG.jpg 23.JPG 24.JPG

25JPG.jpg 26JPG.jpg 27JPG.jpg

28.JPG 29.JPG 30.JPG

31.JPG 32.JPG 33JPG.jpg

34JPG.jpg 35.JPG 36.JPG

37JPG.jpg 38JPG.jpg 39JPG.jpg

40JPG.jpg 41JPG.jpg 42JPG.jpg

43JPG.jpg 44JPG.jpg 45.JPG

46JPG.jpg 47JPG.jpg 48JPG.jpg

49JPG.jpg 50JPG.jpg 51JPG.jpg

52JPG.jpg 53.JPG 54JPG.jpg

55.JPG 56JPG.jpg 57JPG.jpg

58JPG.jpg 59.jpg

bpp_9479.jpg bpp_9485.jpg bpp_9496.jpg

bpp_9499.jpg bpp_9520.jpg bpp_9522.jpg

bpp_9530.jpg bpp_9532.jpg bpp_9535.jpg

bpp_9550.jpg bpp_9551.jpg bpp_9553.jpg

bpp_9554.jpg