Четвъртък, 28 Август 2014

Механично обединение на православни и католици е опасно за вярата

 

 

 

Източник: вестник Стандарт, автор Иван Филчев.

 

 

 

Нова книга на зографския йеромонах Висарион излезе преди седмица, научи "Стандарт". "Кратка апология на православното християнство от клопките на икуменическия синкретизъм" може да бъде намерена в централните храмове на Българската православна църква, както и в някои големи книжарници. Повод за написването на книгата е срещата между папа Франциск и Вселенския патриарх Вартоломей в Ерусалим през май 2014 г. и последвалата декларация между тях, в която се говори за обединение между източната и западната църква. Фактът, че събитието не предизвика почти никаква официална реакция в църковните среди, подтиква йеромонах Висарион, който е първи епитроп в българския манастир на Света гора, да изложи своето виждане по въпроса.

 

 

"Отделни хора реагираха, а на Света гора много монаси дълбоко се развълнуваха. Като цяло в обществото обаче събитието остана незабелязано", каза пред "Стандарт" йеромонахът. По думите му, ако се вгледаме в човешката история, ще видим, че колкото повече време минава, толкова повече Божията истина започва да се разводнява от различни човешки заблуди. "Както е било от времето на Мойсей до идването на Господ Исус Христос, така и сега с християнството. Истината, дадена ни от Христос преди 2000 г., все повече започва да се претълкува и изопачава", добавя отецът.

 

В книгата си от 220 страници, отец Висарион излага опасенията си от намеренията на църковните водачи за механично обединение на двете църкви, въпреки липсата на реално обединение в истинската вяра. "В декларацията ясно се казва, че се върви към обща евхаристийна трапеза и към пълно обединение, но не се говори, че това единство трябва да е в Православието - вярата, която Бог ни е дал, а светите отци са запазили непроменена", казва отец Висарион.

 

Монахът изтъква, че за православната вяра са дали живота си много светогорски изповедници, а също и 26-те зографски мъченици, които не са искали да се обединят с еретическата римокатолическа общност. Всички тези изповедници и мъченици са прославени от Бога с дивни чудеса, което ясно показва, че те са постъпили правилно. Един от стълбовете на Православието, св. Марк Ефески, също е бил против обединение, свързано с компромиси във вярата. "В последните години сме свидетели на един засилващ се опит за обединяване между Православие и Римокатолицизъм, което обединение обаче не е на основата на истина, а на сантименталност която не е спасителна", твърди йеромонах Висарион. Според него, за да бъде обединението между двете църкви действително, римокатолиците трябва да се върнат към вярата, която е била обща за католици и православни през първите 1000 г. след Христовото Рождество. В противен случай обединението би било фалшиво и би довело до изчезването на истинските вярващи. "Нека пазим православната вяра, която са ни донесли нашите отци. Тази вяра са я пазили и светите Седмочисленици, и свети Йоан Рилски Чудотворец, и свети патриарх Евтимий Търновски, и свети Георги Софийски. Всички светии са пазели православната вяра, а Бог ги е прославил и заради това", добавя отецът.

 

 

 

Водят ни към лъжеединство

 

 

 

- Отец Висарион, с какво точно не сте съгласен?

 


- Показват ни пътя за обединение в лъжата. Това беше причината да осветля този въпрос и да покажа накъде ни водят нашите църковни водачи. Те ни водят към едно лъжеобединение.

 

 

 

- Какво точно се случи на срещата между папата и Вселенския патриарх?

 


- На тази среща се начерта един грандиозен план за обединение, но въобще не се каза, че това ще бъде единство в истината, а нещата се извъртяха. Не стана дума за различията във вярата, а се говореше само за любов, мир и братство, като се използваха общи думи.

 

 

 

- Действията на патриарх Вартоломей ли критикувате всъщност?

 

 

 

- Книгата е критика и към неговите действия, но и към всеобщото мълчание, защото никой не реагира, когато беше направена тази официална декларация. А това е един опит за преразглеждане на цялата църковна история, на вярата. Мълчи се по тези важни въпроси и в края на краищата ще ни поставят пред свършен факт и ще ни кажат: ето, ние се обединихме, ние много се обичаме. Дано наистина има обич! Но не трябва ли да се ли обичаме в Истината? Не искаме ли действително да се спасим? Все едно някой да върви в правия път, а другият - в тръните, и този, който е в тръните, казва: "Хайде вече да се обединим и всички заедно да вървим в тръните." Само че, ако ще се обединяваме, трябва да се обединим в правия път и там да вървим! Докато сега не се търси обединение в православната вяра, а обединение в тръните.

 

 

 

- Как успяхте за толкова кратко време да намерите аргументи за вашата теза?

 

- Наистина имаше огромна Божия помощ! Намерих много интересни материали, защото не желаех да има излишни емоции, а всичко да бъде подкрепено с аргументи, факти и свидетелства от църковната история. Аз просто исках да покажа какво светите отци са писали, а не какво нашите модерни църковни водачи сега мислят. По-добре да се придържаме към истинската святост, отколкото към една погрешна църковна политика.

 

 

 

 

Новини от храма "Св. Неделя":

:

Заупокойна молитва в памет на загиналите по пътищата 

На 15 ноември 2020 г. – Св–ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия, в…

Опело на ставрофорен иконом Христоско Казакин в столичния храм „Св. Неделя“ 

На 10 ноември в митрополитския катедрален храм „Св. вмчца Неделя“, гр. Со„ отслужено опе…

Беседа за живота в святост на свети Йоан Рилски чудотворец 

На 19 октомври 2020 г., в деня, когато Православната църква чества паметта на Покровителя на българс…

ВТОРА БЕСЕДА ОТ ПОРЕДИЦАТА „ПРИ НОЗЕТЕ ИИСУСОВИ“ 

На 12 октомври 2020 г., след вечерното богослужение, ставрофорен иконом изнесе втората беседа от пор…

ПЪРВА БЕСЕДА ОТ ПОРЕДИЦАТА „ПРИ НОЗЕТЕ ИИСУСОВИ“ 

На 5 октомври 2020 г., след вечерното богослужение, с обща молитва започна първата беседа от цикъла&…

Апел за дарения

 
Обични в Господа братя и сестри,
 
Във връзка с належащ спешен ремонт на покрива на Софийския митрополитски катедрален храм „Св. Вмчца Неделя“ храмовото духовенство и църковното настоятелство се обръщат към всички с просба за подпомагане на ремонта с парични дарения според възможностите Ви - дарения при храмовото духовенство или на обявената дарителска сметка: BG77 UNCR 7000 1514 0239 60.
 
Нека Божието благословение и благодат да бъде над всички Вас!
 
Ставрофорен иконом Николай Георгиев,
Председател на църковното настоятелство на Софийски митрополитски катедрален храм „Света Вмчца Неделя“
 
София 29.11.2021