Неделя, 28 Декември 2014
Източник: focus-news.net
За състоянието на църквата „Св. Стефан” в Истанбул по повод днешния патронен и всеобщ християнски празник Стефановден Агенция „Фокус” разговаря с отец протодякон Иван Петков, потомък на цариградски българи.
Фокус: Отец Петков, какво е значението на църквата „Св. Стефан” в Истанбул през вековете за българската общност там и за българите поначало?
Протодякон Иван Петков: Значението на Българската желязна църква „Св. Стефан” в Истанбул е много голямо. Тя е водачът, началото на духовното обновяване на българите за онова време. Ние знаем, че като светиня, тя възстановява в истинска форма българския дух. Дух, който се чакал от дълги години, да се усети и да се изживее сред българите.
Петък, 12 Декември 2014
Източник: bg-patriarshia.bg
През новата учебна година във всички френски училища е въведен нов предмет: задължителна сексуална просвета. „Обучението" в тази област децата ще получават... от шестгодишна възраст. Сексуалното възпитание има за цел напълно да измести от съзнанието на децата представата за традиционните биологически роли - мъжката и женската, - заменяйки ги със схващането за така наречените социални полове.
Франция се превърна в поле за развитие на ново, неестествено човечество. Няма с какво да бъде сравнено упорството на правителството на Оланд за въвеждане на хомосексуални бракове, позволяващи осиновяването на деца от еднополови родители, редом с всички останали систематически прилагани мерки за възпитаване на поколение, за което няма да съществуват понятията „мъж" и „жена".
Прочети още: ПОНЯТИЯ КАТО „МАМА" И „ТАТКО" ВЕЧЕ ИЗЛИЗАТ ОТ МОДА
Понеделник, 03 Ноември 2014
Изявление на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан по повод отбелязването на Хелоуин:
„Обични в Господа братя и сестри,
В последно време думата Хелоуин предизвиква интерес сред младите ни ученици и сред нашето младо поколение. Тази дума създава вихър от емоции, чувства, преживявания. Но какво значи тя?
Името "Хелоуин" произлиза от средновековен английски език. Хелоуин е разночетене на "All Hollow's Eve", с което римокатолиците обозначават нощта към техния празник на Всички светии - 31 октомври срещу 1-ви ноември. До VIII век празникът "Всех святих", както е известен в православния свят се е празнувал и на Изток, и на Запад в Първата неделя след Петдесетница (т.е. като подвижен празник през лятото). И днес Православната Църква почита всички светии именно в тази неделя. Но в Рим папа Бонифаций IV в 609 г., както и папа Григорий ІІІ (731-741) самостоятелно решават да преместят почитането на Всички светии на 1 ноември, за да преодолеят вкоренените келтски езически традиции в Западна Европа, Британия и Ирландия, поддържани някога от друидите - келтските жреци и магьосници. Очевидно датата, както и съдържанието на Хелоуин имат стар и откровено езически произход. Още преди Рождество Христово, а и след това келтите празнували своята Нова Година - Самайн - в нощта на 31 октомври срещу 1 ноември. С това те отбелязвали края на светлата (лятната) част от годината и началото на тъмната (зимната) част. Това бил моментът, както те вярвали, когато между отвъдния свят и света на живите границите се размивали. Вследствие на това живите можели да преминат в отвъдните измерения, а от там съответно в нашия свят нахлували умрели герои, митични персонажи и множество "богове" и "богини". Тази нощ се свързвала със странни и често страховити събития, които се разказват в келтските митове и легенди. Днес има новоезичници (паганисти), друидски ордени и други подобни религиозни общности, които продължават да празнуват Самайн.
Прочети още: ДЕН НА НАРОДНИТЕ БУДИТЕЛИ, ЗАДУШНИЦА ИЛИ "ХЕЛОУИН"???
Четвъртък, 28 Август 2014
Механично обединение на православни и католици е опасно за вярата
Източник: вестник Стандарт, автор Иван Филчев.
Нова книга на зографския йеромонах Висарион излезе преди седмица, научи "Стандарт". "Кратка апология на православното християнство от клопките на икуменическия синкретизъм" може да бъде намерена в централните храмове на Българската православна църква, както и в някои големи книжарници. Повод за написването на книгата е срещата между папа Франциск и Вселенския патриарх Вартоломей в Ерусалим през май 2014 г. и последвалата декларация между тях, в която се говори за обединение между източната и западната църква. Фактът, че събитието не предизвика почти никаква официална реакция в църковните среди, подтиква йеромонах Висарион, който е първи епитроп в българския манастир на Света гора, да изложи своето виждане по въпроса.
Прочети още: ЗОГРАФСКИ МОНАХ ИЗОБЛИЧАВА ПАПАТА И ЦАРИГРАДСКИЯ ПАТРИАРХ ВАРТОЛОМЕЙ
Петък, 04 Юли 2014
Може държавните институции да рухнат, но едно нещо винаги ще остане свято и градивно - геномът, който се съхранява в Църквата
Източник: в. „Преса, 8 април 14 г.
Цариградският българин Иван Петков e ръкоположен в дяконски чин от покойния вече Доростолски митрополит Иларион в старинния столичен храм „Св. София“ на 20 май 2007 г.
Духовникът е роден край Босфора в българско семейство. Изпратен е да учи за свещеник у нас от цялата българска цариградска общност в началото на 70-те години.
Завършва Софийската духовна семинария „Св. Иван Рилски“ в Черепиш, после и Духовната академия „Св. Климент Охридски“ (1980). Решава да остане в България. С помощта на баща си, известен цариградски сладкар, открива сладкарска работилница в София, а по-късно се задомява.
Днес той е единственият митрополитски дякон на патриарх Неофит и служи с него.
Прочети още: ДЯКОН ИВАН ПЕТКОВ: БЕЗ ЦЪРКВА НЯМА ПРАВОСЛАВИЕ, А БЕЗ НЕГО НЯМА И БЪЛГАРИЯ