Неделя, 28 Декември 2014

Източник: focus-news.net

 

 

 

За състоянието на църквата „Св. Стефан” в Истанбул по повод днешния патронен и всеобщ християнски празник Стефановден Агенция „Фокус” разговаря с отец протодякон Иван Петков, потомък на цариградски българи.

 


Фокус: Отец Петков, какво е значението на църквата „Св. Стефан” в Истанбул през вековете за българската общност там и за българите поначало?

 

 

 

Протодякон Иван Петков: Значението на Българската желязна църква „Св. Стефан” в Истанбул е много голямо. Тя е водачът, началото на духовното обновяване на българите за онова време. Ние знаем, че като светиня, тя възстановява в истинска форма българския дух. Дух, който се чакал от дълги години, да се усети и да се изживее сред българите.

Петък, 12 Декември 2014

Източник: bg-patriarshia.bg

 

 

 

През новата учебна година във всички френски училища е въведен нов предмет: задължителна сексуална просвета. „Обучението" в тази област децата ще получават... от шестгодишна възраст. Сексуалното възпитание има за цел напълно да измести от съзнанието на децата представата за традиционните биологически роли - мъжката и женската, - заменяйки ги със схващането за така наречените социални полове.

 

Франция се превърна в поле за развитие на ново, неестествено човечество. Няма с какво да бъде сравнено упорството на правителството на Оланд за въвеждане на хомосексуални бракове, позволяващи осиновяването на деца от еднополови родители, редом с всички останали систематически прилагани мерки за възпитаване на поколение, за което няма да съществуват понятията „мъж" и „жена".

Понеделник, 03 Ноември 2014

Изявление на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан по повод отбелязването на Хелоуин: 

 

„Обични в Господа братя и сестри,

 

В последно време думата Хелоуин предизвиква интерес сред младите ни ученици и сред нашето младо поколение. Тази дума създава вихър от емоции, чувства, преживявания. Но какво значи тя?

 

Името "Хелоуин" произлиза от средновековен английски език. Хелоуин е разночетене на "All Hollow's Eve", с което римокатолиците обозначават нощта към техния празник на Всички светии - 31 октомври срещу 1-ви ноември. До VIII век празникът "Всех святих", както е известен в православния свят се е празнувал и на Изток, и на Запад в Първата неделя след Петдесетница (т.е. като подвижен празник през лятото). И днес Православната Църква почита всички светии именно в тази неделя. Но в Рим папа Бонифаций IV в 609 г., както и папа Григорий ІІІ (731-741) самостоятелно решават да преместят почитането на Всички светии на 1 ноември, за да преодолеят вкоренените келтски езически традиции в Западна Европа, Британия и Ирландия, поддържани някога от друидите - келтските жреци и магьосници. Очевидно датата, както и съдържанието на Хелоуин имат стар и откровено езически произход. Още преди Рождество Христово, а и след това келтите празнували своята Нова Година - Самайн - в нощта на 31 октомври срещу 1 ноември. С това те отбелязвали края на светлата (лятната) част от годината и началото на тъмната (зимната) част. Това бил моментът, както те вярвали, когато между отвъдния свят и света на живите границите се размивали. Вследствие на това живите можели да преминат в отвъдните измерения, а от там съответно в нашия свят нахлували умрели герои, митични персонажи и множество "богове" и "богини". Тази нощ се свързвала със странни и често страховити събития, които се разказват в келтските митове и легенди. Днес има новоезичници (паганисти), друидски ордени и други подобни религиозни общности, които продължават да празнуват Самайн.

Четвъртък, 28 Август 2014

Механично обединение на православни и католици е опасно за вярата

 

 

 

Източник: вестник Стандарт, автор Иван Филчев.

 

 

 

Нова книга на зографския йеромонах Висарион излезе преди седмица, научи "Стандарт". "Кратка апология на православното християнство от клопките на икуменическия синкретизъм" може да бъде намерена в централните храмове на Българската православна църква, както и в някои големи книжарници. Повод за написването на книгата е срещата между папа Франциск и Вселенския патриарх Вартоломей в Ерусалим през май 2014 г. и последвалата декларация между тях, в която се говори за обединение между източната и западната църква. Фактът, че събитието не предизвика почти никаква официална реакция в църковните среди, подтиква йеромонах Висарион, който е първи епитроп в българския манастир на Света гора, да изложи своето виждане по въпроса.

Петък, 04 Юли 2014

Може държавните институции да рухнат, но едно нещо винаги ще остане свято и градивно - геномът, който се съхранява в Църквата

 

 

 

Източник: в. „Преса, 8 април 14 г.

 

 

 

Цариградският българин Иван Петков e ръкоположен в дяконски чин от покойния вече Доростолски митрополит Иларион в старинния столичен храм „Св. София“ на 20 май 2007 г.

 

Духовникът е роден край Босфора в българско семейство. Изпратен е да учи за свещеник у нас от цялата българска цариградска общност в началото на 70-те години.

 

Завършва Софийската духовна семинария „Св. Иван Рилски“ в Черепиш, после и Духовната академия „Св. Климент Охридски“ (1980). Решава да остане в България. С помощта на баща си, известен цариградски сладкар, открива сладкарска работилница в София, а по-късно се задомява.

 

Днес той е единственият митрополитски дякон на патриарх Неофит и служи с него.

Новини от храма "Св. Неделя":

:

Заупокойна молитва в памет на загиналите по пътищата 

На 15 ноември 2020 г. – Св–ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия, в…

Опело на ставрофорен иконом Христоско Казакин в столичния храм „Св. Неделя“ 

На 10 ноември в митрополитския катедрален храм „Св. вмчца Неделя“, гр. Со„ отслужено опе…

Беседа за живота в святост на свети Йоан Рилски чудотворец 

На 19 октомври 2020 г., в деня, когато Православната църква чества паметта на Покровителя на българс…

ВТОРА БЕСЕДА ОТ ПОРЕДИЦАТА „ПРИ НОЗЕТЕ ИИСУСОВИ“ 

На 12 октомври 2020 г., след вечерното богослужение, ставрофорен иконом изнесе втората беседа от пор…

ПЪРВА БЕСЕДА ОТ ПОРЕДИЦАТА „ПРИ НОЗЕТЕ ИИСУСОВИ“ 

На 5 октомври 2020 г., след вечерното богослужение, с обща молитва започна първата беседа от цикъла&…

Апел за дарения

 
Обични в Господа братя и сестри,
 
Във връзка с належащ спешен ремонт на покрива на Софийския митрополитски катедрален храм „Св. Вмчца Неделя“ храмовото духовенство и църковното настоятелство се обръщат към всички с просба за подпомагане на ремонта с парични дарения според възможностите Ви - дарения при храмовото духовенство или на обявената дарителска сметка: BG77 UNCR 7000 1514 0239 60.
 
Нека Божието благословение и благодат да бъде над всички Вас!
 
Ставрофорен иконом Николай Георгиев,
Председател на църковното настоятелство на Софийски митрополитски катедрален храм „Света Вмчца Неделя“
 
София 29.11.2021