Неделя, 28 Декември 2014

Източник: focus-news.net

 

 

 

За състоянието на църквата „Св. Стефан” в Истанбул по повод днешния патронен и всеобщ християнски празник Стефановден Агенция „Фокус” разговаря с отец протодякон Иван Петков, потомък на цариградски българи.

 


Фокус: Отец Петков, какво е значението на църквата „Св. Стефан” в Истанбул през вековете за българската общност там и за българите поначало?

 

 

 

Протодякон Иван Петков: Значението на Българската желязна църква „Св. Стефан” в Истанбул е много голямо. Тя е водачът, началото на духовното обновяване на българите за онова време. Ние знаем, че като светиня, тя възстановява в истинска форма българския дух. Дух, който се чакал от дълги години, да се усети и да се изживее сред българите.

 

 

Желязната църква е построена благодарение на Стефан Богороди, който през 1849г. подарява своята къща, за да бъде построен храм на това място, в квартал „Фенер” .

 


Фокус: Един от емблематичните квартали на Истанбул?

 


Протодякон Иван Петков: Да, квартал „Балат” е по крайбрежието на „Златния рог”. В онова време, живущите в града са населявали повече именно тази част, докато в днешно време, градът вече е в съвсем други измерения. Интересното за този храм е, че строителството започва след дълги проучвания, тъй като мястото, където се е намирала тази къща, теренът е бил нестабилен. Хората са се притеснявали да изградят на този нестабилен терен храм с бетонни или по-големи каменни блокове. За това след дълги обсъждания се съгласяват с предложението на архитект Ховсеп Азнавур, да бъдат положени дървени колони, върху които да бъде поставена желязна църква. В днешно време е доста спорно дали са подходили правилно и дали са взели най-правилното решение. Спорен е въпросът доколко разумно е изграждането на желязна църква на брега на морето, заради изпаренията на морската вода. Но през 1898г., когато се открива и освещава храмът, това е било връх в изживяването на радостта за всеки един българин. Удивително е било в столицата на тогавашната Османска империя да се построи такъв храм, с който да бъдем представени пред света. Храм, който е струвал приблизително 1 млн. златни лева. Вече над 110г. откакто съществува този храм. Трудно е да се каже, че тези чувства, тези вълнения и тези изживявания, които са имали тогава личности като Екзарх Йосиф, Паисий Пловдивски, Авксенти Велешки, могат да бъдат усетени и днес. Не бихме могли да се похвалим, че днес всеки един от нас, е изживявал подобна радост и вълнение. Статутът на „Свети Стефан” днес попада в диоцеза на Вселенската Патриаршия. Това още повече променя нещата, тъй като първоначално според църковните правила, догми и административно, Желязната църква, както и църковната Българска Общност е свързана първо с тях, тоест към Вселенската Патриаршия, месните закони, а след това с нас (Българската православна църква) Българска Патриаршия. От тук насетне започват поредица въпроси, като имаме предвид, че тя е в друга държава, ние трябва да се съобразяваме със законите и обстоятелствата. Всичко това води до големи притеснения и болки, заради това, че нямаме възможност да се чувстваме, хазяи и пълноценни християни, ползващи този храм.
В най-ново време, храмът е затворен вече трета година, защото турската управа, по-скоро истанбулското кметство отпусна едни средства, с които тя да се ремонтира и възстановява. Желязната църква беше в много лошо състояние. С решението на един от градоначалниците на Истанбул през 80-те години - Бедретин Далян, бе построен път, с който се запълни Златният рог, от източната страна на църквата. Благодарение на това се спря потокът на водата, която циркулираше между дървените колони в предната част на храма, заради което се стигна до едно свличане и разрушаване на самия храм. Това се усети от настоящите управници на града и благодарение на тях това бе спряно. Взе се решение и бе положен бетон за близо за 500 хил. долара около храма, за да може да се задържи частта, на която лежи. Външният ремонт е много сложен и труден, тъй като това са метални отливки, които една по една се ремонтират. След ремонта на външната част на храма, предстои да бъде ремонтиран и отвътре. Предполага се, че общата стойност на разходите, които ще се направят, ще бъдат в размер на близо 7 млн. лири. Досега само за външната, архитектурната част на храма са отпуснати около 4 млн. лири от Голяма община на Истанбул. И тук е мястото да споменем, че всичко това, което се случва от страна на Голяма община в Цариград, се случва благодарение на добрите взаимоотношения, които има нашият председател на църковното настоятелство в Истанбул г-н Васил Лиазе и неговият помощник Димитър Атанасов. Ремонтът досега нямаше да може да се случи, ако тези хора не бяха толкова енергични и така духовно подготвени, за да използват благоразположението на днешната власт в Истанбул, така че да бъдат отпуснати тези средства за възстановяването на тази светиня. Много неща могат да се говорят по този въпрос, но онова, което в днешни дни, когато наближава патронният празник на този храм, можем да кажем само е: „Свети Стефане, моли Бога у нас”, защото точно тези молитвени думи, точно тези възклицания, са били казани в деня на освещаването на храма ни в Истанбул през 1898г.

 


Фокус: А защо е бил избран Свети Стефан за покровител на този храм?

 


Протодякон Иван Петков: Защото Стефан Богориди, който е внук на епископ Софроний Врачански, е считал, че Свети Стефан е неговият покровител.

 


Фокус: И дарявайки мястото всъщност определя и покровителя?

 


Протодякон Иван Петков: Точно така, дарявайки мястото в полза за построяването на храма за българите в Цариград, определя и покровителят.

 


Фокус: А каква е християнската проповед за този празник?

 


Протодякон Иван Петков: Свети Стефан е архидякон, тоест първият дякон в нашата религия и затова силата му и светостта му се тачи и почита. Нищо друго не можем да кажем, когато си спомняме за него, освен да моли Бога за спасението на нашите души.

 


Фокус: Освен Желязната църква, в Истанбул има и метох, какво се случва с неговата реставрация и какво е неговото значение за българската общност там?

 


Протодякон Иван Петков: Метохът се намира в подножието на хълма Беязид. За съжаление всичко онова, което се стича отгоре като води, се събира в долната част, където е построен Метохът. Затова той се влияе много от влагата. Естествено в днешно време, ако трябваше да се построи една такава сграда, могат да се ползват по-съвременни материали. Именно поради влагата Метохът претърпя няколко ремонта и за съжаление пак тя продължава да прониква в сградата. Иначе състоянието на сградата е добро. Тук трябва да се спомене, че църковното настоятелство, неуморно продължава да се грижи за Метоха и в момента текат ремонти от външната му страна. Вътре всичко е направено и е в много добро състояние. Сега се работи за обновяването му отвън. Метохът остана на около 1-1,5м. под нивото на пътя и това още повече затруднява съхранението му. Така, че чрез Вас бих могъл да кажа само благодаря на тези хора, които неуморно продължават да се борят за запазването, съхранението и продължаването на този свещен за българите дух в Истанбул.

 


Фокус: Искате ли нещо да добавите във връзка с това, какви постъпки, евентуално би могла да направи българската държава от страна на Министерството на културата, тъй като, доколкото разбирам, това е и паметник с национално значение в чужбина?

 


Протодякон Иван Петков: Много добре поднасяте въпроса, но трябва да кажа, че аз съм скептик, защото съм цариградски българин, тук съм роден, в тези светини съм кръстен, живял съм тук и нося именно този възрожденски дух на онези хора, които в онова време неуморно са работили, за да създадат именно националните приоритети на държавата. В днешно време за съжаление надали някой се сеща, че благодарение на тези хора, които в миналото са създали тези светини, днес съществува нашата Патриаршия, че нашата държава донякъде се гради върху тези светини. Хубаво е, че повдигате въпроса и бих казал, че всеки един българин, който счита себе си национално, отговорен, трябва да търси, да намери именно онзи дух, който е дал възможност за изграждането на нашата родина, на нашето отечество. В наши дни ние сме в това положение, в което сме с тези величествени материални принадлежности, благодарение и на тях. Нямаше да имаме нито едно от тези неща, ако нашите предци не са били точно такива, каквито се показват и доказват пред нас със своите действия. Бих се обърнал към всички: Нека и ние да се постараем, поне частично, както нашите предци, да оставим една платформа, върху която, стъпвайки бъдещето на България да каже: Дано и ние да приличаме на нашите предци, за да можем да гледаме напред и да пребъде България!

 


Десислава АНТОВА

 

 

Новини от храма "Св. Неделя":

:

Заупокойна молитва в памет на загиналите по пътищата 

На 15 ноември 2020 г. – Св–ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия, в…

Опело на ставрофорен иконом Христоско Казакин в столичния храм „Св. Неделя“ 

На 10 ноември в митрополитския катедрален храм „Св. вмчца Неделя“, гр. Со„ отслужено опе…

Беседа за живота в святост на свети Йоан Рилски чудотворец 

На 19 октомври 2020 г., в деня, когато Православната църква чества паметта на Покровителя на българс…

ВТОРА БЕСЕДА ОТ ПОРЕДИЦАТА „ПРИ НОЗЕТЕ ИИСУСОВИ“ 

На 12 октомври 2020 г., след вечерното богослужение, ставрофорен иконом изнесе втората беседа от пор…

ПЪРВА БЕСЕДА ОТ ПОРЕДИЦАТА „ПРИ НОЗЕТЕ ИИСУСОВИ“ 

На 5 октомври 2020 г., след вечерното богослужение, с обща молитва започна първата беседа от цикъла&…

Апел за дарения

 
Обични в Господа братя и сестри,
 
Във връзка с належащ спешен ремонт на покрива на Софийския митрополитски катедрален храм „Св. Вмчца Неделя“ храмовото духовенство и църковното настоятелство се обръщат към всички с просба за подпомагане на ремонта с парични дарения според възможностите Ви - дарения при храмовото духовенство или на обявената дарителска сметка: BG77 UNCR 7000 1514 0239 60.
 
Нека Божието благословение и благодат да бъде над всички Вас!
 
Ставрофорен иконом Николай Георгиев,
Председател на църковното настоятелство на Софийски митрополитски катедрален храм „Света Вмчца Неделя“
 
София 29.11.2021